Skip to main content

Miasta dawnej Galicji, które warto dziś odwiedzić - zobacz ranking TOP 5!

Marzysz o wycieczce objazdowej po miastach dawnej Galicji? Jako miłośnika historii interesują Cię zabytki, które powstały na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego w czasach autonomii galicyjskiej? Zanim wybierzesz się w drogę, zaplanuj też nocleg, bo jeden dzień to za mało, aby obejrzeć wszystkie atrakcje. Zobacz ranking TOP 5 i dowiedz się, które miasta dawnej Galicji warto dziś odwiedzić. 

Galicja — jakie tereny obejmowała?

Za sprawą trzeciego rozbioru w 1795 roku Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Jedna z jej części trafiła pod panowanie dynastii Habsburgów i stała się prowincją austriacką, której nadano nazwę Królestwo Galicji i Lodomerii. Prowincja ta obejmowała również tereny zagarnięte przez Austrię w pierwszym rozbiorze Polski. W jej granicach znalazły się dzisiejsze województwa małopolskie i podkarpackie, z drobnymi wyjątkami, np. Kraków dopiero w 1846 roku stał się częścią monarchii habsburskiej. Nazwa Galicja to potoczne określenie ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim w latach 1772-1918.  

1. Tarnów 

Tarnów zalicza się do najpiękniejszych i największych miast w Małopolsce. Ratusz z 30-metrową wieżą widokową i ręcznie nakręcanym zegarem to tylko jeden z wielu obiektów, które warto zwiedzić. Uwagę turystów skupiają na sobie renesansowe kamienice przy Rynku. Czasy autonomii galicyjskiej w Tarnowie zaowocowały boomem budowlanym. Przy głównych ulicach miasta powstało wiele zabytkowych budynków. Z tego okresu  pochodzą pałacyk przy ul. H. Kołłątaja 1, podmiejskie dworki i domy przy ul. Wałowej, Lwowskiej i Krakowskiej. W duchu klasycyzmu odrestaurowano wtedy Kościół Bernardynów, a katedrę przebudowano na wzór neogotycki. W latach 1906-1910 powstał okazały budynek dworca kolejowego w Tarnowie.

Interesuje Cię nocleg w atrakcyjnej lokalizacji miasta, planujesz dłuższy pobyt w Tarnowie? Zatrzymaj się w obiekcie, w którym poczujesz klimat dawnej Galicji. Wejdź na stronę hotelgaltarnow.pl i zarezerwuj pokój w stylowym Hotelu Gal.

Nowy Sącz - miasto dawnej Galicji

2. Nowy Sącz

Nowy Sącz znajduje się w centrum Kotliny Sądeckiej i należy do najstarszych miast na terenie Małopolski. Na miłośników historii czeka tu wiele atrakcji - zabytki, muzea i nie tylko. Warto zatrzymać się przy rynku z eklektycznym ratuszem, charakterystyczną wieżą i kamienicami w renesansowym i barokowym stylu. W pobliżu rynku, w Domu Gotyckim, ma swoją siedzibę Muzeum Ziemi Sądeckiej. Do unikatowych atrakcji Nowego Sącza należy Miasteczko Galicyjskie - rekonstrukcja galicyjskiej małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. W Miasteczku poczujesz klimat życia codziennego w dawnej Galicji - zwiedzisz ratusz i dwór szlachecki, skorzystasz z kawiarni i usług warsztatów rzemieślniczych. W pobliżu Miasteczka Galicyjskiego znajduje się Sądecki Park Etnograficzny z bogatą kolekcją zabytków architektury ludowej.

3. Przemyśl

Przemyśl leży nad Sanem i zalicza się do najstarszych miast województwa podkarpackiego. Dzieje miasta sięgają wczesnego średniowiecza. W Przemyślu znajduje się jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Budynek ten powstał w 1860 roku, w okresie galicyjskim, kiedy miasto szybko się rozwijało. Na uwagę zasługuje zachowany do dziś układ przestrzenny miasta z wysokiej klasy zabytkami architektury gotyckiej, nowożytnej i XIX-wiecznej. Zabytkiem znanym na szeroką skalę jest Twierdza Przemyśl - jedna z największych twierdz w Europie. To niemal w całości zachowany zespół zabytków architektury obronnej, który wyróżnia się rozwiniętą siecią dróg fortecznych. Oprócz obiektów warownych zachował się krajobraz — ukształtowanie terenu i systemy maskowania zielenią. Twierdza Przemyśl to wyjątkowy dowód rozwoju austro-węgierskiej sztuki obronnej od połowy XIX wieku.

4. Sanok

Sanok to malownicze miasto położone w dolinie Sanu. Nie tylko o jego średniowiecznym rodowodzie, ale także o czasach monarchii austro-węgierskiej przypomina odrestaurowana starówka z rynkiem. Rynek wyróżnia się kwadratowym kształtem. Wytyczyły go władze austriackie po przebudowie miasta w 1786 roku. Do ciekawych atrakcji Sanoka należy Zamek Królewski i mieszczące się w nim Muzeum Historyczne.

Miłośników historii zachwyci też wyjątkowy sektor Muzeum Budownictwa Ludowego - Rynek Galicyjski. To nic innego jak rekonstrukcja galicyjskiego miasteczka obejmująca obiekty mieszkalne, karczmę, pocztę, warsztat fryzjerski, stolarski i nie tylko. Podziwiając ok. 3,5 tysiąca eksponatów z tamtych czasów, z pewnością poczujesz klimat dawnej Galicji.  

Rynek galicyjski w Rzeszowie

5. Rzeszów

Rzeszów jako stolica województwa podkarpackiego dynamicznie się rozwija. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych i zabytków z różnych epok historycznych. Na uwagę zasługuje neogotycki budynek ratusza i Plac Farny z najstarszym kościołem w mieście - św. Wojciecha i Stanisława. W podziemiach rynku czeka na turystów Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice - 15 korytarzy i 25 piwnic z eksponatami z różnych okresów historii miasta. Do najciekawszych atrakcji Rzeszowa należy Stary Cmentarz z 1792 roku. W okresie galicyjskim nastąpił rozwój budownictwa w mieście. Powstały wtedy takie zabytki jak:

  • Pałac Burgallera - zabytkowy dom z ogrodem, w którym aktualnie ma swoją siedzibę Radio Rzeszów,
  • Dom Karola Prevota - letni pałacyk według projektu inżyniera Karola Prevota,
  • Dwór Skrzyńskich - parterowy budynek z oficyną o skromnym wystroju architektonicznym.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.